Od roku 2016 pracodawca będzie miał nowe zadania podczas wypełniania PIT-11 dla swego pracownika – określi m.in. rezydencje skarbową konkretnej jednostki.

Płatnik składek ma obowiązek przekazać podatnikowi oraz stosownemu urzędowi skarbowemu PIT-11, jaki mieści informacje o przychodach uzyskanych w poprzednim roku przez pracownika, zainkasowanych zaliczkach na podatek dochodowy oraz odprowadzonych składkach na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne.
Zaświadczenie powinni otrzymać nie wyłącznie pracownicy zaangażowani na podstawie umowy o pracę, lecz też ci realizujący swe obowiązki na podstawie umowy o dzieło.

Rozliczanie podatku

Źródło: pixabay.com
Jeżeli chodzi o pity 2017, w blankiecie PIT-11 płatnik składek musi podać przede wszystkim informacje o: przychodach pracobiorcy, kosztach uzyskania przychodu z tytułu stosunku pracy oraz pracy nakładczej, dochodach zwolnionych od podatku, zainkasowanych zaliczkach jak też składkach. W wypadku PIT-11 idzie o faktycznie uzyskany przez podatnika dochód a także rzeczywiście pobrane przedpłaty na podatek dochodowy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej odwiedź podatki 2017.
Od stycznia 2016 r. w formularzu płatnik składek będzie musiał podać także, czy podatnik ma nieograniczony obowiązek podatkowy w naszej ojczyźnie. W praktyce pracodawca będzie musiał dowiedzieć się, w którym kraju pracownik ma główny punkt interesów osobistych oraz gospodarczych. Płatnik został także zobligowany do określenia, ile dni podatnik przebywa w naszym kraju a także w pozostałych państwach – i czy nie było to więcej aniżeli 183 dni w roku fiskalnym. Te dane muszą potem zostać zestawione ze statusem rezydencji pracobiorcy w innym państwie aniżeli Polska. Ponadto, jeżeli chodzi o krajowego nierezydenta podatkowego płatnik musi zdobyć zagraniczny adres zamieszkania pracobiorcy, jak także numer identyfikacyjny pracobiorcy uzyskany w kraju rezydencji, jego rodzaj oraz kraj wydania numeru.
PIT-11 w dalszym ciągu może być złożony w formie papierowej tylko w przypadku przedsiębiorstw rozliczających od jednego do pięciu podatników.

Inne podmioty mają obowiązek złożyć blankiet drogą elektroniczną.

Ciekawią Cię przeróżnego typu branżowe wątki? Więc kliknij tutaj wynajem długoterminowy aut i przeglądaj nasze kolejne teksty na ten temat. Czekamy na Twoją recenzję.

Płatnik, który postawi na odmianę papierową, ma więc czas do końca stycznia na doniesienie pit 36 do urzędu podatkowego.-