Dekoracją wielu domów jest piękna klatka schodowa. Stanowi ona miejsce reprezentacyjne, a także ciąg komunikacyjny, z którego korzystają wszyscy lokatorzy. Białe schody są eleganckie, stanowią jednak również nie lada wyzwanie dla sprzątającego w domu. Dziś pomyślimy również na kwestią, jak dekorować schody.

klatka schodowa

Autor: Rintal Polska
Źródło: Rintal Polska
W przypadku gdy decydujemy się, by zrobić je białe, musimy wybrać do ich wykończenia tworzywa, które będą łatwo zmywalne. Optymalne będą jasne panele, parkiet, albo płytki. W przypadku płytek wybierzmy wersję matową, nie będzie na nich widać każdego śladu zabrudzenia, czy wodnego zacieku. Ściany pomalujmy koniecznie wodoodporną, zmywalną farbą. Zadbajmy także o odpowiedni kolor balustrady – ciekawa będzie w delikatnym kolorze waniliowym, albo jasna, drewniana (np. sosnowa). Powinniśmy także skontrastować je z żywym kolorem ścian oraz balustrad. Dobrze będą wyglądać z ceglaną ścianą – przykładowe zdjęcie znajdziesz pod linkiem .
Dekorowanie schodów jest tematem bardzo trudnym. Jeżeli pragniemy, by były one również funkcjonalne, gadżety musimy postawić tak, aby nie przeszkadzały nam w łatwym poruszaniu się po klatce schodowej. Zacznijmy od ścian. Można na nich powiesić podróżnicze, czarno-białe fotografie. Inną interesującą koncepcją jest zawieszenie galerii dzieł sztuki. Tak właśnie wygląda ściana przy schodach u moich rodziców – jest maleńką galerią sztuki z akwarelami znajomego. Na kilku schodkach można także postawić ładne doniczki z kwiatami . Interesująco będą wyglądać wiszące, ale niekoniecznie kwitnące rośliny.