Okna są niezwykle istotnym elementem naszych wnętrz. Ich podstawową rolą jest oświetlanie pomieszczeń mieszkalnych, a także biurowych. Tymczasem okna mogą też świetnie spełniać zadania ozdobne w naszych mieszkaniach. Jest sporo sposobów na ozdobienie okien. Do wyboru mamy nie tylko firany i zasłonki. Na rynku mamy także do wyboru dużą ilość przeróżnych typów żaluzji poziomych i pionowych, rolet klasycznych oraz rzymskich stworzonych z rozmaitego rodzaju materiałów.

żaluzje

Autor: Coulisse
Źródło: Coulisse
Jeżeli idzie o żaluzje, są one zrobione z cienkich pasków tak zwanych lameli. Atutem żaluzji jest to, że możemy zmieniać ustawienie lameli pod różnym kątem i w ten sposób dostosowywać dopływ światła słonecznego. Zatem można dostać żaluzje wykonane z aluminium, który to surowiec najlepiej osłoni otwór okienny przed nagrzewaniem, jednak wnętrze zdobione tymże sposobem może sprawiać wrażenie zimnego. Jeśli natomiast pragniemy nasze wnętrze uczynić przytulniejszym, zastanówmy się nad kupnem żaluzji wykonanych z drewna.

Również rolety możemy dostać drewniane a nawet z bambusa. Niezwykle dekoracyjnie prezentują się rolety rzymskie. Trzeba jednakże pamiętać o tym, iż po zwinięciu zasłaniają one trochę górnej części okna, w związku z tym zasłaniają też trochę światła. Ponadto za pomocą rolet nie zaciemnimy naszego okna w pełni. Za to asortyment wzorów rolet mamy niesamowity! Począwszy od jednobarwnych, przez w kwiatki.

Szyte są one z materiałów bardziej lub mniej przepuszczających światło słoneczne, albo z

żaluzje

Autor: rochelle hartman
Źródło: http://www.flickr.com

tkanin przeźroczystych, tj. tiul czy woal. Ci, którzy wolą bardziej tradycyjne firany, również nie maja powodu żeby się skarżyć. I tu podobnie wybór mamy niemały. To, na którą aranżację okien się zdecydujemy, powinno zależeć głównie od tego, w jakim stylu są urządzone nasze wnętrza. Jeżeli jest to styl zwany loftem, czyli minimalistyczne, surowe, przestronne wnętrza, wówczas z powodzeniem można powiesić żaluzje z aluminium lub vertical’e w jasnych kolorach, które świetnie dopełnią taką aranżację.

Natomiast mieszkanko jest wyposażone na styl angielski, który charakteryzuje się ciepłem wnętrz, proponuję zrezygnować z żaluzji czy rolet na rzecz tradycyjnych firan i zasłonek, udrapowanych, w jasnych odcieniach, koniecznie z kwiecistym motywem.