Jedni mają zbyt ciężki, inni z kolei zbyt lekki sen, jedni długo czekają na zaśnięcie, innym chce się nieustannie spać, a po obudzeniu nadal są niewyspani. Odpowiedni sen to podstawa, żebyśmy mieli siłę i energię na co dzień i żeby nasz organizm mógł się zregenerować. Ktoś, kto jest niewyspany lub cierpi na zaburzenia snu jest bardziej podenerwowany, przewrażliwiony, szybciej się męczy i ma kłopoty z zapamiętywaniem, a także z podzielnością uwagi. Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuszczać do tego rodzaju sytuacji. W jaki sposób poprawić jakość naszego snu?

Istnieje przynajmniej kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę.

bielizna nocna

Autor: Bess Georgette
Źródło: http://www.flickr.com

Ważne jest to, aby starać się zasypiać mniej więcej w tej samej godzinie i spać codziennie tyle samo czasu. Takie regularne i systematyczne nawyki sprawią, że nasz organizm zacznie funkcjonować niczym zegarek i sam będzie mobilizował się do regeneracji zawsze o tej samej porze dnia. Ważne jest również, aby nie pracować – szczególnie przed komputerem – tuż przed zaśnięciem, a także, aby zadbać o właściwy klimat w pokoju – wygodne łóżko, przewietrzenie pomieszczenia oraz odpowiednie zaciemnienie okien. Wreszcie bardzo istotne jest zakładanie odpowiedniej bielizny. Nie wszyscy wiedzą o tym, że bielizna do spania różni się od tej zakładanej na co dzień – jest tak uszyta, by nie krępować w żaden sposób naszych ruchów. Jest na dodatek przewiewna, wyprodukowana z subtelnych i miękkich tkanin. Przyjemna w dotyku bielizna tego rodzaju ma stosownie skrojony fason i jest bardzo wygodna. Jeżeli się ją dobrze dopasuje nasz sen będzie spokojny i zdrowy, a my w pełni wypoczęci i radośni.

Wielu z nas nie przywiązuje większej uwagi do tego co zakłada do spania. Wybieramy zbyt grube bluzki lub z kolei za cienkie koszulki, w wyniku czego nocą możemy się raz po raz budzić z powodu przegrzania lub oziębienia organizmu. Dlatego warto kupić stosowne komplety do spania adekwatnie od pory roku i temperatury panującej w pomieszczeniu – przykłady. Tego typu kwestie mają bowiem znaczący wpływ na jakość naszego snu, więc należy zwrócić na nie większą uwagę, jeśli zauważyliśmy, że ostatnimi czasy nie wysypiamy się tak jak należy.