Nieodłącznym elementem większości osiedli są placyki zabaw, na jakich dzieciaki mogą oddać się temu, co kochają najbardziej, czyli niczym nieskrępowanej zabawie. Przed wieloma laty wyposażenie takich placyków zrobione było z rurek stalowych, a zainstalowane to wszystko było na asfaltowej nawierzchni.

plac zabaw dla dzieci

Autor: Poul-Werner Dam
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie sprzęty takie są dużo bardziej bezpieczne, w miejsce betonu czy asfaltu zaczęto używać tartanu lub innego miękkiego podłoża, a nad sprawnością zabawek i przyrządów powinna czuwać jakaś odpowiedzialna za to osoba. Lecz wszystkie bezpieczne urządzenia będą trochę kosztować, więc wiele osób planujących otworzyć plac zabaw – więcej dowiesz się na tej stronie – może się skusić, aby ograniczyć nakłady kosztem bezpieczeństwa dzieci. Dlatego też budowa placów zabaw jest ściśle uregulowana przepisami prawnymi, a ich nierespektowanie może się wiązać z nieotrzymaniem zgody na użytkowanie przyrządów, a nawet finansową karą. Dlatego też biorąc się za wykonanie placyku zabaw bezwzględnie należy wybrać sprawdzonych dostawców (sprawdź ofertę MagicNets), którzy mają sprawdzone wyroby. Pozwoli to uniknąć formalnych kłopotów, a co najważniejsze zagwarantuje bezpieczeństwo dzieci, które się będą tam bawić.

plac zabaw

Autor: Brisbane City Council
Źródło: http://www.flickr.com
Place zabaw są uwielbiane przez większość dzieci, ale to na projektantach spoczywa zapewnienie im tam bezpiecznej zabawy. Jeśli ktoś zamierza zbudować plac zabaw na swoim osiedlu, to w pierwszej kolejności musi znaleźć miejsce, na którym zostanie realizowana inwestycja. Warto załatwić dobre ogrodzenie, uniemożliwiające wchodzenie zwierząt, odpadną wtedy problemy z odchodami. W celu zaprojektowania placu zabaw powinno się zatrudnić firmę, która będzie w tym miała sporo doświadczenia, a przede wszystkim sprzedaje urządzenia ze wszystkimi certyfikatami. Należy zadbać o to, żeby było miękkie podłoże, odpadnie wówczas sporo zadrapań i stłuczek. Lecz wybudowanie bezpiecznego placu zabaw to dopiero początek, bowiem trzeba się nim będzie cały czas opiekować. Niezbędne są cykliczne przeglądy i naprawy, podczas jakich kontroluje działanie i stan techniczny zabawek na placyku i naprawia te, które uległy uszkodzeniu. Tylko przez takie działania dzieci mogą się w pełni bezpiecznie bawić, a przecież o to w końcu chodzi.