Press "Enter" to skip to content

Życie nie zawsze jest usłane różami i nasze stosunki z przełożonym są w stanie nas doprowadzać do szewskiej pasji

Niestety czasami jest tak, że nie jesteśmy w stanie wytrzymać w pracy. Przyczyn jest niestety kilka.
Niektórzy posiadają pracę idealną. Po prostu wszystko im się ułożyła: dojazd, przełożony, godziny pracy, ludzie z pokoju, obowiązki i nawet wynagrodzenie.

kodeks pracy

Autor: Wawel Service

Szkolenie

Autor: Caro Griffin
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu osób jest na pewno niewiele, gdyż cuda rzadko się zdarzają. Dużo jest jednak osób, które mówią, że mankamenty ich pracy są mało denerwujące, że mogą sobie z tym wszystkim jakoś poradzić. Czasami niestety sytuacja staje się tak bardzo nieznośna, że trzeba pomyśleć o ucieczce. Najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy szukanie nowej pracy. Gdy w końcu ją znajdziemy, to w obecnym miejscu zatrudnienia składamy wypowiedzenie. Może ono ciągnąć się nawet do trzech miesięcy (w zależności od tego, ile lat tam przepracowaliśmy). Jednakże mamy możliwość, by zaproponować przełożonemu rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Jest to najkorzystniejsze wyjście dla tych, którym się śpieszy albo dla tych, którzy nie są w stanie już znieść siedzenia w znienawidzonym miejscu. Powinniśmy zasugerować przełożonemu jakąś konkretną datę. Może, ale w ogóle nie musi się on z nią zgodzić. Powinniśmy jednak starać się dojść do ugody.

Musisz pamiętać, że nasza strona www pomoże Ci w zgromadzeniu zajmujących danych na każdy wątek. Taka strona z pewnością Ci się będzie podobała.

Możemy chociażby zaproponować, że w czasie, kiedy będziemy jeszcze obecni w firmie, wyszkolimy nową osobę na swoje miejsce. Powinniśmy wtedy też zużyć cały zaległy urlop.

Istotne jest to, żeby być świadomym tego, że takie porozumienie trzeba zawrzeć na piśmie. Umowy ustne w tym wypadku nie powinny mieć tu miejsca.