
Rozporządzenie REACH dotyczy wszelkich surowców chemicznych, jakie stanowić mogą zagrożenie. Zarówno używanych w procesach przemysłowych, ale też tych, które mamy na co dzień, na przykład detergenty czy farby, a także składniki produktów, takich jak ubiór, meble oraz sprzęty elektryczne. Zatem REACH dotyczy większości firm w UE.
Postuluje też to zarządzenie, by ciężar odpowiedzialności na właściwy sposób użycia i utylizacje surowców chemicznych spoczywał na firmach. Zgodnie z warunkami przedsiębiorstwa muszą posiadać wiedzę i nadzorować zagrożenie powiązane z substancjami przetwarzanymi i wprowadzanymi do obrotu w UE. Powinny także udowodnić, że surowce syntetyczne są bezpiecznie stosowane i zakomunikować o tym klienta. Tymczasem substancje syntetyczne kreujące największe niebezpieczeństwo dla atmosfery i stanu zdrowia powinny być zastąpione mniej niepewnymi wymiennikami.
Firmy muszą rejestrować surowce chemiczne i powinny też współdziałać z innymi przedsiębiorstwami mającymi te same materiały. Rozporządzenie REACH narzuca także procedury gromadzenia oraz oceny informacji dotyczących własności materiałów chemicznych i połączonych z nimi zagrożeniami.

Odbiera pisma spisujące chemikalia od firm stosujących je w zakładach i analizuje je pod kontem wymagań, a Unia Europejska wydaje diagnozę w stosunku do ryzyka jakie kreują dla atmosfery oraz zdrowia.
Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, kliknij ten link – to naprawdę świetne omówienie tego tematu. Obowiązkowo to przeczytaj!
Zobacz również: prawo europejskie.
Comments are closed.