Press "Enter" to skip to content

Wybieranie kierunku studiów to powinna być bardzo pewna decyzja. Ma ona wpływ ona więc na nasze przyszłe losy zawodowe

Trudno w dzisiejszych czasach wskazać osobę, która nie będzie studiować. Oferta edukacyjna w ostatnich dwudziestu latach stała się tak bogata, że studentem może zostać niemal każdy. Z jednej strony to doskonałe, że jesteśmy tak chętni do nauki i że inwestujemy w swój rozwój.

Uczelnia

Autor: The LEAF Project
Źródło: http://www.flickr.com
Z kolejnej jednak perspektywy można również na to popatrzeć przez pryzmat negatywów. Otóż, tak mnóstwo osób ukończyło studia, że aktualnie brakuje pracy. Problem ten bez wątpienia może dotykać ludzi na kilku płaszczyznach, a zaczyna się już od oferty konkretnych uczelni.

Po prostu za dużo osób wybiera kierunki humanistyczne. Być może obecnie ten odsetek zmniejszył się, ale jeśli przeanalizujemy studentów w sumie tgo typu kierunków, to stwierdzimy, że liczba jest naprawdę pokaźna. To naturalnie nie kierunki studiów są odpowiadające za całe zło, ale nasze wybory. Bo nie ma nic zdrożnego w studiach humanistycznych takich jak politologia czy socjologia, jednak zazwyczaj nie mamy świadomości, co kieruje nami, by akurat to studiować – więcej.

Powodów mamy wiele. Że prościej się dostać, bo przyjmują mnóstwo osób, że nie ma przedmiotów ścisłych i jest bez wątpienia zajmujący. Takich przykładów w sumie możemy wymieniać i każdy z nich jest nawet logiczny. A problem polega na tym, że wybieramy takie studia i nie snujemy planów, co po ich ukończeniu robić. To jest główny problem.

Myśli, zgodnie z polską dewizą, jakoś to będzie i pewnie tracimy pięć lat życia. Stąd wniosek nasuwa się dosyć prosty: studia jak najbardziej,jednak przemyślane, musimy wiedzieć, po co, dlaczego, co te studia mi mogą dać, czy będzie mnie interesować mnie określona dziedzina – Wyższa Szkoła (kurs maturalny) Zarządzania.

Tylko w ten sposób nasze uczenie się będzie bardziej efektywne. Jest tak mnóstwo doskonałych ośrodków akademickich jak uczelnie Wrocław i bez wątpienia miło wspominać ten czas mając dobrze płatną pracę, na pewno lepiej niż marnując następny dzień w Urzędzie Pracy. Nie zapominajmy więc, żeby przed wyborem studiów przemyśleć te kwestie, by za kilka lat niczego nie żałować.