Press "Enter" to skip to content

W jaki sposób zaoszczędzić na emeryturę?

Dzięki oszczędzaniu na emeryturę można zagwarantować sobie godziwą przyszłość. Nie dobrze jest być na bakier z oszczędzaniem, ponieważ przyszli emeryci prawdopodobnie otrzymają emeryturę na poziomie 50 – 45% swej końcowej pensji. Istnieją rozmaite sposoby na gromadzenie środków finansowych, które pozwalają oszczędzić nawet paręset tysięcy złotych.

sprawdź PCC inwestor

Autor: Barta IV
Źródło: http://www.flickr.com
Dostępne formy lokowania kapitału na dostatnią przyszłość to między innymi: trzymanie funduszy lokacie bankowej, plany systematycznego oszczędzania, programy inwestycyjne, kupno obligacji. Osoby zainteresowane korzystaniem z możliwości dobrowolnego gromadzenia oszczędności, z których zyski będą czerpały za kilkadziesiąt lat, mają naprawdę duże spektrum możliwości wyboru firmy, jaka będzie w ich imieniu inwestować.

Dwie najbardziej popularne możliwości to plany metodycznego oszczędzania, tzw. PSO a także programy inwestycyjno-ubezpieczeniowe, współtworzone przez towarzystwa ubezpieczeniowe a także towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Dajmy na to, że co miesiąc systematyczne odkładamy konkretną kwotę, przykładowo sto zł. Jak będą inwestowane nasze środki? W ramach PSO ogół wpłacanych środków inwestowana jest w wyselekcjonowaną przez klienta taktykę. Częstokroć przy zakładaniu rachunku rejestrowego przez sieć internetową jesteśmy zwolnieni z opłaty manipulacyjnej za nabycie jednostek (np. w PKO TFI), potencjalnym wypracowanym przychodem podzielimy się przy sprzedawaniu jednostek – wtedy uiścimy podatek (zobacz kwota wolna od podatku darowizna) od zysków kapitałowych.

Możliwym jest przenoszenie środków między poszczególnymi subfunduszami. Trzeba wyłącznie mieć na uwadze, że przenosząc się między subfunduszami, każdorazowo dzielimy się z fiskusem zarobionymi dotąd przychodami. Plan ubezpieczeniowo-inwestycyjny. W ramach programu inwestycyjno-ubezpieczeniowego od daty zawarcia umowy zyskujemy asekurację ubezpieczeniowa naszego życia jak też ewentualnych umów ponadplanowych, zatem np. poważnego zachorowania, inwalidztwa itd.

Równocześnie znakomita część naszej składki zostanie ewidencjonowana na rachunku inwestycyjnym, a więc będzie gromadzona na naszym indywidualnym oszczędnościowym koncie. Inwestor może wybrać parę typów sposobów lokowania, zacząwszy od w wyższym stopniu ryzykownych jednakże zyskowniejszych inwestycji w akcje, po bardziej pewne ale mniej dochodowe obligacje państwowe.

Comments are closed.