Press "Enter" to skip to content

W jaki sposób wybierać tornister dla dziecka, aby nie narażać go na skrzywienie kręgosłupa?

Źle dobrany może powodować wady postawy. Badania dowodzą, że plecak na kółkach jest to dobre wyjście, żeby unikać nadmiernego wysiłku.
Istotne jest, żeby tornister nie był zbyt ciężki oraz był dopasowany do sylwetki dziecka.

Tornister dziecka, które waży około 30 kg, powinien ważyć maksymalnie trzy kg. Nieprawidłowo wybrany tornister może prowadzić do bardzo poważnych problemów z kręgosłupem. Kiedy nasze dziecko rośnie, to modeluje się jego sylwetka, z tego też powodu potomstwo nie powinno być przeCiążane. U dzieci do 13 roku życia tornister nie może być cięższy niż 10% masy ciała dzieciaka. Noszenie nieprawidłowo dopasowanego oraz ciężkiego tornistra skutkować może w krótkim czasie oraz w perspektywie skrzywieniem kręgosłupa dzieciaka. Właśnie w taki sposób pojawiają się różne rodzaje skoliozy czyli boczne skrzywienia kręgosłupa. Kręgosłup dziecka ulega prędkim deformacjom jeśli jest zbyt mocno i nierównomiernie obciążany. Dziecko dźwigające znaczny ciężar na plecach, pochyla się i w ten sposób powstaje nadmierna krzywizna w piersiowym fragmencie.

Czy poszukujesz nowych danych na omawiany temat? Jeżeli tak, to przenieś się do źródła, na którym odnajdziesz fascynujące wiadomości, które zapadną Ci w pamięć na długo.

W takiej sytuacji plecy stają się okrągłe. Wówczas występuje gorsza wentylacja płuc.

tornister

Źródło: http://www.flickr.com/
Za ciężki tornister powodować może także bóle pleców, które wynikają z przeciążenia mięśni. Mogłyby one doprowadzić do niesprzyjających przemian układu mięśniowo-kostnego. Wady takie zostaną u dziecka do końca życia. Niezwykle istotne jest to, aby plecy były usztywnione oraz wyprofilowane. Tornister posiadający zupełnie usztywniony tył, pomaga dziecku utrzymać właściwą postawę. Mieć świadomość tego należy jednak, żeby nie dobierać zbyt ciężkich egzemplarzy. Unikać trzeba toreb, które przewieszone są przez ramię. Tego typu torby niewskazane są przede wszystkim w młodym wieku, gdyż naciskają one na jedną stronę nawet przy noszeniu ich w poprzek tułowia. Najlepsze są plecaki, które mają kółka.

Niezwykle ważną przewagą ciągnięcia tornistra niż jego noszenie jest to, że przez brak obciążenia jest konieczna niższa adaptacja tułowia. Dzieje się tak dlatego, że postawa w czasie ciągnięcia ciężaru przypomina w większym stopniu postawę, jaką posiadamy przy chodzeniu bez jakiegokolwiek obciążenia.