Press "Enter" to skip to content

Urodzenie smyka to piękny dzień i początek dosyć długiego urlopu macierzyńskiego

Jakiś czas temu Polki wywalczyły sobie, żeby ich urlop macierzyński trwał cały rok.
Każda mama powie, że pierwszy rok berbecia jest najważniejszy.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to czas, gdy maluszek najbardziej potrzebuje jej ciepła i obecności. I nie chodzi jedynie o mleko czy pilnowanie, ale o budowanie się pięknej więzi, która może mieć wpływ na całym jego życiu. W chwili rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama myśli już tylko o swoim maleństwie, ale przyjrzyjmy się temu, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym.

W tym artykule są niezwykle ciekawe informacje, lecz kiedy chcesz dowiedzieć się więcej, odszukaj także (https://www.jamorski.pl/zespol/) pozostałe dane, jakie dostępne są tutaj.

Składają się na nie rzecz jasna składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) oraz zdrowotne (9%). Istotne wydaje się być to, by rozumieć, że na wysokość pieniędzy, które dostaniemy od ZUS na urlopie wychowawczym, znaczny wpływ ma to, jak wysokie były nasze wypłaty w czasie 12 miesięcy, które poprzedzały narodziny naszego smyka. Wysokość podstawy nie powinna przekraczać 60% sumy tamtych wypłat, ale nie powinna być także niższa aniżeli 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia w Polsce, które oscyluje się obecnie na poziomie 2250 zł. Zatem w najgorszym przypadku otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to zbyt duże pieniądze, ale mało która kobieta obecnie zarabia najniższą krajową. Oprócz tego niektórym przysługuje jeszcze dodatkowe 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeżeli dodać tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że możemy bez trudności dać sobie radę z wydatkami życia codziennego. Dzisiaj można także ubiegać się o dodatkowe pieniądze z różnych państwowych programów.