Press "Enter" to skip to content

Toaleta z oknem – aranżacja pomieszczenia.

Jeżeli mamy okno w łazience, projekt zagospodarowania powinien przewidywać takie rozmieszczenie urządzeń sanitarnych, aby pozostawić do nich stosowny dostęp. Tymczasem w małych łazienkach często są one w konflikcie z oknem. Oświetlona dziennym światłem i dodatkowo wentylowana – taka jest łazienka z oknem o stosownej wielkości i we właściwym miejscu. Niestety często planując aranżację, nie pamięta się o podstawowych zasadach projektowania wnętrz i zdarza się np., że zastawia się okno w toalecie – kabiną.

Łazienka z oknem

Autor: ROGALA
Źródło: ROGALA
Nie jest to pomyślne rozwiązanie – zimą w kabinie prysznicowej może być zimno, latem będziemy pozbawieni dodatkowej wentylacji. Wanna ustawiona pod oknem spowoduje trudność jego otwierania i mycia. Okno nad umywalką nie pozwoli nam powiesić nad nią lustra. Można to w porę przewidzieć, uważnie oglądając projekt. Ważne by pamiętać, że okno przedziela ścianę. Ważne, jak – ile zostaje miejsca pomiędzy nim a narożnikiem łazienki. Kłopot może się pojawić w małych toaletach, gdzie urządzenia muszą sąsiadować z oknem – warto zobaczyć.

Jeśli przy ścianie z oknem ma stanąć kabina prysznicowa, najmniejsza odległość do narożnika wynosi 80 cm – będzie to jednak mała, a zatem niezbyt wygodna kabina. Na ustawienie umywalki potrzeba minimum 55 cm. Jeśli obok okna łazienkowego trzeba umieścić sedes, musimy zostawić 60 cm. Szerokość małej wanny to 70 cm, większa i dłuższa będzie mieć 85-90 cm – tyle miejsca trzeba, by ustawić wannę prostopadle do ściany z oknem, zachowując przy tym swobodny dostęp. Urządzenia mają różne wymiary i kształty, więc planując umieszczenie wanny czy umywalki przy ścianie okiennej, można dobrać najodpowiedniejszy model.

W niewielkiej toalecie okno (materiał na plisy okienne) montuje się często wysoko, tak by można było ustawić pod nim wannę albo sedes. Niewielkie okno pod sufitem wpuści do łazienki trochę dziennego światła, ale dostęp do niego będzie utrudniony. Od tego, jak wysoko znajduje się dolna krawędź okna, zależy to, czy można pod nim zainstalować jakieś z urządzeń sanitarnych. Trzeba pamiętać iż standardowe wanny posiadają wysokość 60 cm. Parapet okna ma być na pewno wyżej niż 60 cm od podłogi.

Umywalkę instaluje się na wysokości 85 cm od poziomu podłogi, zatem parapet okna musi być wyżej. Umieszczenie go na wysokości 130- -150 cm umożliwi swobodne spoglądnie przez nie na zewnątrz. Sedes pod oknem najwygodniej będzie umieścić, jeżeli dolna krawędź okna wypadnie powyżej 130 cm od poziomu podłogi. Wielkość oraz usytuowanie okna w toalecie wpływa na rozmieszczenie urządzeń sanitarnych – jednakże w dobrze wykonanym projekcie toalety – okno nie ogranicza możliwości komfortowej aranżacji.