Press "Enter" to skip to content

O zaletach oraz wadach inteligentnego budynku, czyli jak mieszkać komfortowo i nie zwariować

Gdy marzenie o własnym domu jednokondygnacyjnym wreszcie się spełni, wtedy nadchodzi pora na postawienie nowych priorytetów. Podczas gospodynie sadzą kwiaty i sieją warzywa, mężowie myślą, co dodatkowo można byłoby unowocześnić. Funkcjonalność bywa kluczowym aspektem, gdyż w supernowoczesnych wnętrzach ma się mieszkać komfortowo, a i kwestii bezpieczeństwa pominąć nie sposób. Dlatego tzw. inteligentny dom staje się jeszcze jednym marzeniem, przede wszystkim panów.

Dom jednorodzinny

Autor: Blachy Pruszyński
Źródło: Blachy Pruszyński
System czujników rozmieszczonych w całym domu i podpiętych do jednostki sterującej – tak z grubsza można byłoby scharakteryzować sedno działania tej nowoczesnej instalacji. Dzięki niej mieszkańcy nie muszą myśleć o zapalaniu kinkietów przed drzwiami frontowymi albo na balkonie ani o ustawianiu instalacji grzewczej, kiedy temperatura za oknem spada do zera. Dla niektórych właścicieli najistotniejsze będzie jednak bezpieczeństwo.

Może Cię też zainteresować: multimedialny dom

Nieduże kamery umieszczane przy wejściu budzą respekt pośród potencjalnych włamywaczy. Tak czy owak, inteligentny budynek wyręcza gospodarzy w wykonywaniu tych prozaicznych czynności, co także przyczynia się do zminimalizowania np. opłat za prąd – każdy w końcu pamięta o zapaleniu lampek choinkowych, ale nie każdy podczas porannej krzątaniny je wyłączy. Inteligentny dom, a konkretniej jego instalacja, może działać jedynie dzięki prądowi elektrycznemu.

A nie zapominajmy, że każda przerwa w dostawie, spowodowana przez groźne zjawiska pogodowe, np. burze z gwałtownym wiatrem, sprawi, że urządzenia elektryczne bądź elektroniczne nie będą pracować. Dlatego jeśli ktoś planuje nabyć lub wystawić nowy budynek mieszkalny, ten koniecznie musi wziąć pod uwagę wspomniany wyżej fakt. W przeciwnym wypadku można się mocno rozczarować.

Wnętrze domu

Autor: Gwyneth Anne Bronwynne Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Jeszcze jedną kwestią do przemyślenia jest omówienie wspólnie z rodziną tematu prywatności. Mieszkanie to w końcu miejsce, gdzie intymność powinna być wyjątkowo szanowana. Pomimo tego że żyjemy w epoce, by tak powiedzieć, Wielkiego Brata, to jednak nie każdy chce, żeby każdy jego gest był rejestrowany. Czujki – afg.poznan.pl/oferta/czujki-dymowe/5 – oraz kamerki zamontowane w każdym pokoju będą być może denerwowały niektórych domowników, zwłaszcza osoby starsze. A musimy także liczyć się z ewentualnymi awariami, których naprawa wymaga ściągnięcia fachowców. Bądź co bądź, inteligentny budynek będzie doskonałym mieszkaniem dla wszystkich, którzy idą z duchem czasu i nie obawiają się nowatorskich zmian.

Comments are closed.