Press "Enter" to skip to content

Nowoczesne metody na dekorowanie ścian czyli wszystko o tym, jakie plusy i minusy mają fototapety.

Do niedawna jeszcze możliwości dekorowania ścian w domach i mieszkaniach były mocno ograniczone. Do dyspozycji były tylko farby i nieduża ilość tapet, niekoniecznie w ciekawych wzorach. Niekiedy uroku w mieszkaniu mogły dodać małe dzieci, tworząc na domowych ścianach fantazyjne, kolorowe malunki. Dopiero pojawienie się metod umożliwiających nadruk na podkładach tapetowych dowolnych motywów sprawił, że przed osobami chcącymi zaprojektować wnętrze swojego domu zaczęły się pojawiać nieograniczone możliwości.

fototapeta

Autor: Tom Hannigan
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiaj na fototapetach da się radę nadrukować w zasadzie wszystko. Można przysłać swoje zdjęcie, przykładowo wspomnienie z wakacji lub ulubionego pupila, ale również można wybrać wśród setek tysięcy oferowanych motywów, gdzie królują przyroda, motoryzacja i rzecz jasna fototapety kwiaty – . Większość wykonawców tapet umożliwia podesłanie swojego ujęcia, ważne jest tylko żeby posiadało ono odpowiednią rozdzielczość. Po dostarczeniu fotografii trzeba poczekać jakiś czas na realizację zamówienia i można otrzymaną fototapetę przykleić na ścianie.

fototapeta

Autor: Fotolia
Źródło: Fotolia
Dzisiaj na rynku są oferowane trzy odmiany fototapet, różniące się od siebie zastosowanym podłożem.

Jeśli stworzony tu wpis zajął Cię i masz ochotę na więcej, to zapewne spodoba Ci się link do witryny komoda dębowa stylowa, gdzie jest dużo postów.

Są to następujące rodzaje lateksowe, foliowe i winylowe. Różnica w rodzaju zastosowanego materiały odbija się na pozostałych parametrach tapet, to znaczy przeznaczeniu, trwałości i przede wszystkim cenie. Najbardziej trwałe, ale przy tym najdroższe są fototapety z winylu, a jedną z ich najważniejszych cech jest duża odporność na zmywanie różnymi środkami chemicznymi. Dzięki tej właściwości bardzo dobrze nadają się na przykład do kuchni, gdzie łatwo o przypadkowe ochlapanie wodą.

Jednak wadą podłoża lateksowego jest to, że nie daje ścianom oddychać, więc nie bardzo będzie się nadawać na duże powierzchnie ścian. Wady tej nie mają fototapety wykonane na podłożu lateksowym, one także są odporne na działanie wody i da się je bez obaw zmywać. Za to tanie i bardzo popularne są fototapety foliowe, w tym przypadku podkładem jest folia PCV, na jakiej nadrukowuje się wybrany przez klienta motyw.