Press "Enter" to skip to content

Na czym polega integracja sensoryczna? Jakimi metodami się ją przeprowadza?

Terapia integracji sensorycznej ma postać ściśle określonej zabawy, w której mały człowiek z chęcią bierze udział i wie, że może wpływać na zajęcia razem z terapeutą. Podczas takich zajęć nie uczy się dzieci jakiś ściśle określonych umiejętności, główny cel terapii skupia się na poprawie integracji między zmysłami w układzie nerwowym. Za sprawą tej metody terapeuta może stymulować zmysły dziecka, jak również usprawnić takie sfery, jak motoryka duża czy koordynacja wzrokowo-ruchowa.

bawiące sie dzieci

Autor: Brisbane City Council
Źródło: http://www.flickr.com

Zadaniem takiej terapii jest dostarczenie dziecku, w czasie takiej aktywności ruchowej, w pełni kontrolowanej przez terapeutę ilości bodźców sensorycznych. Powoduje to w konsekwencji poprawę integracji bodźców, które dochodzą do dziecka jednocześnie z otoczenia, jak i z jego ciała. Osoba zawiadująca terapią przy stosowaniu właściwych technik jest w stanie wyeliminować oraz ograniczyć niekorzystne bodźce występujące przy nadwrażliwościach sensorycznych. Może też dostarczyć silne bodźce, co jest niezbędne przy podwrażliwościach systemów sensorycznych.

Nie istnieje jakiś schemat powtarzalnych zadań, lecz ciągle analizuje się zachowanie dziecka, dzięki czemu możemy dobrać oraz modyfikować ćwiczenia w ten sposób, aby dziecko było w stanie odpowiadać na nie wciąż bardziej zaawansowanymi reakcjami adaptacyjnymi. Terapia integracji sensorycznej ma miejsce w pomieszczeniu specjalnie do tego przystosowanym. W terapii stosuje się specjalistyczny sprzęt takiego rodzaju jak podwieszane platformy, hamaki czy trampoliny. Wykorzystuje się też różne materiały do stymulacji dotykowej, wzrokowej, zapachowej oraz smakowej. Osoba prowadząca zajęcia polegając na własnej wiedzy, może dostosować stopień trudności zadań oraz ćwiczeń do poziomu możliwości dziecka, a także jego nastroju.

Ćwiczenia tego typu nie mogą być ani łatwe, ani za trudne. Ciągłe balansowanie w ten sposób, ulepsza organizację ośrodkowego układu nerwowego i może wpływać na zmianę zachowań w sferze motorycznej jak również emocjonalnej. To poprawia zdolności językowe oraz poznawcze, a na pewno przejawia się lepszą efektywnością przyswajania wiedzy. W czasie terapii postępy dziecka są monitorowane przez robienie różnego typu testów, jak też poprzez obserwowanie zmian zachowania. Każdy terapeuta musi być właściwie przygotowany, pomaga w tym kurs naukowy – (kursy maturalne) integracji sensorycznej .

Comments are closed.