Press "Enter" to skip to content

Jakimi zabawkami zainteresuje się nasze dziecko oraz które z nich będą dla niego najlepsze?

Propozycja wytwórców zabawek dla dzieciaków jest niezwykle duża. Kuszą one odgłosem i kolorystyką.
Wybór odpowiedniej zabawki dla dzieciaka jest swego rodzaju procesem. Na początku namyśleć się należy jaki jest cel kupna zabawki.

komputer

Autor: Karl-Ludwig Poggemann
Źródło: http://www.flickr.com
miejsce

Autor: Dushan Hanuska
Źródło: http://www.flickr.com
Należy sobie zadać pytanie po co nabywana jest zabawka i czy ma ona zająć dziecko w czasie, kiedy jego opiekunowie są zajęci. Dobra zabawka dla dziecka jest to taka zabawka, która stymuluje do aktywności. Masowe zabawki dostarczają przeważnie potomstwu rozwiązań gotowych oraz bardzo wielokrotnie czynią je biernym. Najlepsze zabawki to te, które uczą i rozwijają. Prawidłowo dobrana zabawka rozwija myślenie przestrzenne i logiczne, koordynację i umiejętności werbalne. Im zabawka jest prostsza, tym bardziej stymuluje ona dziecko do zabawy. Zabawki, które świecą i grają lub same się poruszają, dla dzieciaka są atrakcyjne jedynie przez chwilę i prędko zobaczymy jak tego typu zabawka znajdzie się w kącie. Właściwa zabawka przed potomstwem otwiera bardzo wiele możliwości. Przykładowo mogą to być drewniane klocki, które posiadają niezwykle dużą ilość aranżacji.
Zabawki musimy dopasować do wieku i upodobań dziecka. Inne rzeczy interesują niemowlaka a inne przedszkolaka. Musimy mieć świadomość tego także, że niektóre zabawki przeznaczone są dla dzieci powyżej jakiegoś wieku, co można by łatwo sprawdzić na pudełku. Poziom trudności powinien być także dopasowany do wieku dzieciaka, dla jakiego kupujemy zabawkę. Niemowlę (zasypki dla niemowląt) zazwyczaj nie jest w stanie skoncentrować swojej uwagi przez dłuższą chwilę na jednym przedmiocie. Nie kontroluje on swoich ruchów a świat bada poprzez zmysły. Dobierać z tego powodu trzeba zabawki o wyraźnych barwach, które przykują bez trudu uwagę dzieciaka.

Nieco starsze dzieciaki, które już samodzielnie się poruszają, mogłyby sprawdzić wytrzymałość swych zabawek. Uwagę tego typu dzieciaków przykują na pewno proste klocki oraz układanki. Bardzo ważne jest to, żeby zabawki posiadały przeróżne faktury oraz kształty.