Press "Enter" to skip to content

Zmiany w rozrachunkach: jak w 2016 będzie wyglądać PIT od pracodawcy

Od roku 2016 pracodawca będzie miał nowe zadania podczas wypełniania PIT-11 dla swego pracownika – określi m.in. rezydencje skarbową konkretnej jednostki.

Płatnik składek ma obowiązek przekazać podatnikowi oraz stosownemu urzędowi skarbowemu PIT-11, jaki mieści informacje o przychodach uzyskanych w poprzednim roku przez pracownika, zainkasowanych zaliczkach na podatek dochodowy oraz odprowadzonych składkach na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne.
Zaświadczenie powinni otrzymać nie wyłącznie pracownicy zaangażowani na podstawie umowy o pracę, lecz też ci realizujący swe obowiązki na podstawie umowy o dzieło.
Rozliczanie podatku

Źródło: pixabay.com
Jeżeli chodzi o pity 2017, w blankiecie PIT-11 płatnik składek musi podać przede wszystkim informacje o: przychodach pracobiorcy, kosztach uzyskania przychodu z tytułu stosunku pracy oraz pracy nakładczej, dochodach zwolnionych od podatku, zainkasowanych zaliczkach jak też składkach. W wypadku PIT-11 idzie o faktycznie uzyskany przez podatnika dochód a także rzeczywiście pobrane przedpłaty na podatek dochodowy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej odwiedź podatki 2017.

Od stycznia 2016 r.

Z przyjemnością zalecamy te informacje (https://www.workservice.pl/praca/operator-maszyn/wroclaw/) do przejrzenia. Znajdziesz tutaj dużo przydatnych wskazówek, które warto wprowadzić w swoim życiu.

w formularzu płatnik składek będzie musiał podać także, czy podatnik ma nieograniczony obowiązek podatkowy w naszej ojczyźnie. W praktyce pracodawca będzie musiał dowiedzieć się, w którym kraju pracownik ma główny punkt interesów osobistych oraz gospodarczych. Płatnik został także zobligowany do określenia, ile dni podatnik przebywa w naszym kraju a także w pozostałych państwach – i czy nie było to więcej aniżeli 183 dni w roku fiskalnym. Te dane muszą potem zostać zestawione ze statusem rezydencji pracobiorcy w innym państwie aniżeli Polska. Ponadto, jeżeli chodzi o krajowego nierezydenta podatkowego płatnik musi zdobyć zagraniczny adres zamieszkania pracobiorcy, jak także numer identyfikacyjny pracobiorcy uzyskany w kraju rezydencji, jego rodzaj oraz kraj wydania numeru.

PIT-11 w dalszym ciągu może być złożony w formie papierowej tylko w przypadku przedsiębiorstw rozliczających od jednego do pięciu podatników.

Inne podmioty mają obowiązek złożyć blankiet drogą elektroniczną. Płatnik, który postawi na odmianę papierową, ma więc czas do końca stycznia na doniesienie pit 36 do urzędu podatkowego.-

Comments are closed.