Press "Enter" to skip to content

Z jakiego powodu proces deduplikacji jest bardzo ważny i kiedy się go wykorzystuje?

Tworzenie informatycznych kopii awaryjnych to bardzo istotny proces, który wykonywany jest przez doświadczonych informatyków. Ma on na celu przywrócenie systemu albo najważniejszych plików posiadacza laptopa.

Aparat fotograficzny

Autor: Alexandre Dulaunoy
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak przy robieniu kopii zapasowej istnieje olbrzymie Ryzyko, że część danych zostanie skopiowana wielokrotnie.
Dlatego też wykorzystuje się mechanizm deduplikacji, czyli likwidacji plików, które były skopiowane wiele razy. Może mieć to na celu odzyskanie pewnej ilości miejsca na dysku tak, żeby było go więcej na tworzenie następnych kopii zapasowych. Jest to rozwiązanie optymalne, gdyż aktualnie ilość informacji, jakie powinno się archiwizować jest ogromna. Z tego też powodu stale poszukuje się nowych metod na zmniejszenie zachowywania niepożądanych informacji. Co istotne, deduplikacja nie jest procesem, który dotyczy wyłącznie stacji roboczych. To rozwiązanie, które jest bardzo przydatne do sprzątania na kartach SD, których używa się np. w smartfonach.

Jak sądzisz? Czy znajdziesz dane na opisywany wątek? Z pewnością tak – przejdź po tym linku (https://www.account-pl.eu/publikacje/odpowiedzialnosc-firmy-audytorskiej-za-jej-system-kontroli-jakosci) oraz odszukaj informacje tu.

Służą do tego specjalne narzędzia, które można pobrać z sieci.

Samodzielny system został stworzony jednak z myślą o robieniu kopii zapasowych stacji roboczych. Najpierw deduplikacja polegała wyłącznie na porównywaniu plików i zapisywaniu tylko pliku oryginalnego. Aktualnie natomiast najczęściej wykorzystuje się bloków deduplikacji danych czy wyłącznie tak zwany „chunks”, czyli fragmentów takich bloków. Istnieją przeróżne rozwiązania do wykonywania takiej czynności.

Może zostać ona robiona w locie albo dopiero po skopiowaniu bloku informacji.

Jeżeli opisywana kwestia jest dla Ciebie absorbująca, sprawdź oprócz tego więcej szczegółów zawieszenie firmy   tutaj – te wiadomości także nie mogą pozostać niezauważone!

Usuwanie zduplikowanych plików jest wyjściem polecanym zarówno małym firmom jak i dużym korporacjom.

Comments are closed.