Press "Enter" to skip to content

Mnóstwo ludzi ma problemy z dostatecznym wyspaniem się.

Jedni mają zbyt ciężki, inni z kolei zbyt lekki sen, jedni długo czekają na zaśnięcie, innym chce się nieustannie spać, a po obudzeniu nadal są niewyspani. Odpowiedni sen to podstawa, żebyśmy mieli siłę i energię na co dzień i żeby nasz organizm mógł się zregenerować. Ktoś, kto jest niewyspany lub cierpi na zaburzenia snu jest bardziej podenerwowany, przewrażliwiony, szybciej się męczy i ma kłopoty z zapamiętywaniem, a także z podzielnością uwagi. Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuszczać do tego rodzaju sytuacji. W jaki sposób poprawić jakość naszego snu?

Istnieje przynajmniej kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę.

bielizna nocna

Autor: Bess Georgette
Źródło: http://www.flickr.com

Ważne jest to, aby starać się zasypiać mniej więcej w tej samej godzinie i spać codziennie tyle samo czasu. Takie regularne i systematyczne nawyki sprawią, że nasz organizm zacznie funkcjonować niczym zegarek i sam będzie mobilizował się do regeneracji zawsze o tej samej porze dnia. Ważne jest również, aby nie pracować – szczególnie przed komputerem – tuż przed zaśnięciem, a także, aby zadbać o właściwy klimat w pokoju – wygodne łóżko, przewietrzenie pomieszczenia oraz odpowiednie zaciemnienie okien. Wreszcie bardzo istotne jest zakładanie odpowiedniej bielizny. Nie wszyscy wiedzą o tym, że bielizna do spania różni się od tej zakładanej na co dzień – jest tak uszyta, by nie krępować w żaden sposób naszych ruchów. Jest na dodatek przewiewna, wyprodukowana z subtelnych i miękkich tkanin. Przyjemna w dotyku bielizna tego rodzaju ma stosownie skrojony fason i jest bardzo wygodna. Jeżeli się ją dobrze dopasuje nasz sen będzie spokojny i zdrowy, a my w pełni wypoczęci i radośni.

Wielu z nas nie przywiązuje większej uwagi do tego co zakłada do spania. Wybieramy zbyt grube bluzki lub z kolei za cienkie koszulki, w wyniku czego nocą możemy się raz po raz budzić z powodu przegrzania lub oziębienia organizmu. Dlatego warto kupić stosowne komplety do spania adekwatnie od pory roku i temperatury panującej w pomieszczeniu – przykłady. Tego typu kwestie mają bowiem znaczący wpływ na jakość naszego snu, więc należy zwrócić na nie większą uwagę, jeśli zauważyliśmy, że ostatnimi czasy nie wysypiamy się tak jak należy.

Comments are closed.