Press "Enter" to skip to content

Czy wspomagasz opp?

Każdy z nas płaci podatki. Często na nie narzekamy, lecz wszyscy mamy świadomość, że z tych pieniędzy finansowane jest nasze państwo. Naturalnie powinniśmy domagać się, żeby te środki były rozdysponowane w najodpowiedniejszy sposób, ale nie mamy możliwości by wpływać na to bezpośrednio. Jest jednak wyjątek.

Fundacja Na Ratunek

Od kilku lat możemy wspierać organizacje pożytku publicznego oddając tym podmiotom 1% naszego podatku dochodowego. Wydawać by się mogło, że to prawie nic, ale nawet kilka złotych dla tego rodzaju organizacji bardzo wiele zmienia. Jeśli każdy odda tych parę złotych może zebrać się duża suma. Instytucje te mają tego świadomość, w związku z tym zwykle możemy spotkać się z kampaniami informacyjnymi związanymi z oddawaniem 1% podatku. Musimy jednak mieć świadomość, że organizacji pożytku publicznego jest bardzo wiele i większości z nich nie stać na kampanie w mediach.

Zaktualizowaną listę OPP możemy odszukać na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Powinniśmy sprawdzić czy możemy wspomóc fundację funkcjonującą w naszym mieście. Może jest jakiś sektor działalności, który chcemy wspomóc – ochrona zwierząt, ratownictwo górskie albo hospicjum.

Internet twoim sprzymierzeńcemGdy chcemy złożyć pit przez internet i używamy programów komputerowych ułatwiających wypełnienie zeznania podatkowego, zwykle spotykamy się z sytuacją, w której kratka dotycząca przekazania 1% już jest wypełniona. Programy pozwalają na wpisanie innej organizacji w tym punkcie jeżeli mamy chęć. Jeżeli nie znamy żadnej organizacji, na rzecz której chcemy przekazać pieniądze – pozostawmy sugerowany podmiot. To sprawi, że będziemy dokładnie wiedzieli na co poszedł 1 procent podatku. Nawet jeśli to mało, to wpływa w realny sposób na działanie tego rodzaju organizacji (więcej – spoty reklamowe związane z przekazywaniem 1% podatku intensyfikują się na początku roku. Dobrze jest jednak przez cały czas mówić o tej możliwości. Nie zapominajmy więc, gdy będziemy wypełniać Pit (zobacz pity program) 2013, o przekazaniu tych kilku złotych.

Comments are closed.