Press "Enter" to skip to content

Czy ubiór góralski urozmaicony w regionalne zdobnictwo znajdzie swych nabywców wśród turystów?

Nawet regionalny ubiór ma swych nabywców pośród turystów. Panie niejednokrotnie kupują chustki i spódnice, a nie raz kierpce czyli obuwie na obcasie. Mężczyźni najczęściej nabywają koszule. Pamiątka z górskich miejscowości to już nie tylko ciupaga i fotka z białym niedźwiedziem. Coraz częściej turyści kupują odzież stylizowaną na góralskie stroje.

modowe inspiracje

Autor: LPP SA
Źródło: LPP SA
Jak informują sprzedawcy, to dzięki występowi w programie Eurowizji wystepującej Cleo, która jak mało kto rozreklamowała ubiór stylizowany na regionalny. Okazuje się, że strój górali z Podhala jest poznawany prawie w całym naszym kraju. Jest to za sprawą faktu, że ubiór góralski jest od lat żywy, czyli cały czas pokazywany na wszelakich imprezach, a nie tylko na pokazach scenicznych.

W wakacje taki strój można ujrzeć niemal na codzień a nie tylko przy okazji imprez w plenerze, a także na przykład w regionalnych karczmach. Strój panny składa się z białej tybetowej spódnicy z czerwonym gorsetem wyszywanym cekinami oraz koralikami i wzorem złotogłowiu. Dekoracyjny jest również w takie dodatki jak czerwone korale i kolczyki z prawdziwym koralem. Ten gatunek stylizacji nie przemija i jest ciągle żywy (zobacz przykłady). Mężczyxni w górach noszą tradycyjnie bukowe portki uszyte z sukna, koszulę z jaśniutkim haftem, kierpce i kapelusz z muszelkami. Co ciekawe, nawet typowy strój góralski, przeważnie damski, ma swych nabywców pośród turystów. Mężczyżni zaś kupują typowe koszule, które później założyć mogą także do marynarki. Bardzo modne stały się zaś koszulki z wyszytymi motywami z gór takimi jak rozetą, parzenicą, złotogłowiem.

góralskie inspiracje w modzie

Autor: Aga Cudak
Źródło: abcslubu.pl
Młodzi pytają o dresy z regionalnymi haftami. Co interesujące, o dresy nie pytają górale, ale tylko turyści. Ręcznie haftowanych i malowanych szali i bluzeczek nie mamy nigdzie indziej. To o wiele lepsza pamiątka z wakacji aniżeli kolejny kubeczek z hasłem „Zakopane”. To jednak pamiątka droższa od pluszowej owieczki i ciupagi. Pamiętajmy jednak, że wszelka owego typu odzież (Sprawdź – Bielizna xxl) jest ręcznie szyta, dobrze skrojona, a tkaniny nie należą do najtańszych (polecany artykuł). Jeśli chcemy mieć w domu pamiątkę na dłużej, to warto wydać owe pieniądze. Oszczędni mogą zajechać na targ pod Gubałówką. Na regionalnych budkach, odnajdziemy mnóstwo ubrań tak dla dzieci, jak i dorosłych, stylizowanych na góralskie. Kwoty bywają różnorakie ale zawsze jest to porządna ręczna praca.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*